Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów Listopad 18 2019 04:43:11
Matematyka

MandrivaSP Nowogród BobrzańskiLicznik odwiedzin
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Mapa odwiedzin
Locations of visitors to this page
Google PageRank
Aktualny PageRank strony matilinspnb.dbv.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO
Odmiany Mandrivy
Witamy.
Jak już przeczytaliście w naszym dziale Linux, a w szczególności w dziale Dystrybucje Linuxa, system ten posiada wiele odmian nazywanych dystrybucjami. Wybraną przez redakcję dydstrybucją systemu Linux jest dystrybucja przez nas opisywana o nazwie Mandriva. W związku z tym, że społeczność ludzi na całym świecie związana tą dystrybucją Linuxa jest bardzo duża, również i system Mandriva ma swoje odmiany, które przedstawiamy poniżej.Zanim przystąpisz do zapoznania się z poszczególnymi odmianami systemu Mandriva prosimy o zapoznanie się z poniższą prostą legendą oznaczeń:

oznacza, że ten rodzaj Mandrivy dedykowany jest dla komputerów osobistych
oznacza, że ten rodzaj Mandrivy dedykowany jest dla zastosowań serwerowych
oznacza, że ten rodzaj Mandrivy jest komercyjną odmianą systemu (czyli płatną)


Logo systemu


Mandriva Free

Info:
Opis systemu:

Mandriva Free jest często wybierana przez początkujących użytkowników (w tym przez redakcję strony), co zawdzięcza głównie graficznym konfiguratorom praktycznie do każdego zadania. Oprogramowanie możemy instalować z pakietów RPM za pomocą narzędzia urpmi. Dystrybucja posiada kilka wersji; najbardziej uboga jest darmowa, za te bogatsze trzeba zapłacić. Z Mandrivy możemy korzystać instalując ją na dysku, używając płyty live lub klucza USB. Dystrybucja narodziła się w roku 1998 na bazie Red Hat Linux. Początkowo firma nosiła nazwę Mandrakesoft a ich dzieło Mandrake. Od fuzji w 2005 roku z firmą Conectiva dystybucja znana jest jako Mandriva Linux.

Źródło: http://www.linux.pl/?id=distro&show_distro=11
Strona domowa systemu: http://www.mandriva.com/en/
Forum na temat systemu: http://www.mandrivalinux.eu lub http://mandriva.org.pl/forum.html
Wiki na temat systemu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mandriva_Linux


Logo systemu


Mandriva One

Info:
Opis systemu:

Mandriva One to właściwie nie odmiana systemu Mandriva, a jedynie mocno sprecyzowana wersja Mandrivy Free (opisanej powyżej). Mandriva ONE występuje w trzech rodzajach: Mandriva ONE KDE, Mandriva ONE Gnome, Mandriva ONE XFCE. Jak same nazwy wskazują, podstawową różnicą między systemem Mandriva Free, a Mandriva ONE jest fakt, że w tej pierwszej mamy do wyboru kilka środowisk graficznych do wyboru w trakcie instalacji, w wersji Mandriva ONE, takiego wyboru nie ma. Wersja środowiska graficznego jest narzucona przez wybór określonej wersji ze środowiskiem KDE, Gnome lub XFCE. Wersja ta, ze względu na fakt, że wybiera się już tylko jedno środowisko graficzne jest dostępna na płytach CD, a nie tak jak w przypadku Mandrivy Free - płyt DVD. Sprawia to, że użytkownicy, którzy mają słabszy transfer ściągania z internetu mogą spokojnie już na starcie ograniczyć ilość pobieranego obrazu płyty i zdecydować się na jedną z tych wersji. Opis instalacji tego systemu podajemy w poniższym linku dotyczącym wiki tego systemu.

Strona domowa systemu (taka jak Mandrivy FREE): http://www.mandriva.com/en
Forum na temat systemu (tak jak dla Mandrivy FREE): http://www.mandrivalinux.eu/ lub http://mandriva.org.pl/forum.html
Wiki na temat systemu (instalacja systemu): http://pl.wikibooks.org/wiki/Mandriva/Mandriva_2010/Mandriva_Linux_One_instalacja


Wszystkim zainteresowanym tą odmianą systemu Mandriva polecamy e-book z naszego działu Biblioteka Mandrivy:Logo systemu


EduMandriva

Info:
Opis systemu:

EduMandriva to system operacyjny z rodziny Linuks oparty o dystrybucję Mandriva i z dobranym odpowiednim oprogramowaniem edukacyjnym do nauczania informatyki i przedmiotów ICT w szkołach średnich, zawodowych i uczelniach wyższych.

System ten wykorzystuje środowisko graficzne LXDE i można go uruchomić z płyty bez potrzeby instalacji go na dysku twardymn komuptera - wszystkie zmiany w trakcie użytkowania tego systemu z płyty (bez instalacji) są zapisywane do pamięci RAM komputera, a nie na dysku twardym. Swoje prace podczas używania go z płyty można zapisać na przykład na pen drive'a.

Instalowane wraz z systemem EduMandriva domyślne oprogramowanie to:
 • Midnight Commander - konsolowy menadżer plików
 • Abiword - prosty w obsłudze edytorów tekstów
 • Gnumeric - arkusz kalkulacyjny wchodząc w skład pakietu biurowego Gnome Office
 • Foxit Reader - przeglądarka plików w formacie PDF
 • GIMP - edytor grafiki rastrowej
 • Inkscape - edytor grafiki wektorowej
 • Tuxpaint - prosty edytor grafiki dla dzieci
 • VLC - popularny odtwarzacz wideo
 • Mozilla Firefox - przeglądarka stron internetowych
 • Kompozer - edytor stron internetowych
 • Mozilla Thunderbird - klient poczty e-mail
 • Geany - proste IDE dla FreePascala, C
 • Scratch - wspomaganie programowania dla dzieci w oparciu o logo
 • Kumir - algorytmiczny język programowania
 • Hugs - uproszczona wersja Haskell Typing Tutor
 • Klavaro - program do nauki pisania na klawiaturze komputera
 • iTest - klient-serwer systemu kompilacji i testowania
 • LightLang - słownik z możliwością tłumaczenia tekstów
 • Gcompris - środowisko nauki obsługi komputera dla najmłodszych
 • Gparted - program do partycjonowania i zarządzania partycjami
i wiele innych.

Strona domowa systemu: http://edumandriva.ru/ (ros.)
Forum na temat systemu: http://edumandriva.ru/forum/ (ros.)
Wiki na temat systemu: http://wiki.edumandriva.ru/ (ros.)


Logo systemu


Mageia

Info:
Opis systemu:

Mageia jest odłamem systemu Mandriva Linux, wspieranym przez organizacje niedochodową znanych i wybranych twórców. Mageia jest czymś więcej niż tylko wolnym, bezpiecznym, stabilnym i zrównoważonym systemem operacyjnym, naszym celem jest stworzenie stabilnej i wiarygodnej organizacji która bezpośrednio wspiera wspólne projekty

Grupa wywodząca się spośród byłych pracowników firmy Mandriva oraz ze społeczności zgromadzonej wokół rozwijanej przez tą firmę dystrybucji Mandriva Linux ogłosiła 18 września 2010 roku, rozwidlenie istniejącego projektu otwartego oprogramowania, co zapoczątkowało istnienie nowej dystrybucji o nazwie Mageia.
W fundacyjnym obwieszczeniu zostały ogłoszone następujące zadania:
 • uczynić Linuksa oraz wolne oprogramowanie przystępnymi w użytkowaniu dla każdego;
 • zapewnić zintegrowany system narzędzi konfiguracyjnych;
 • utrzymać wysoki poziom integracji pomiędzy systemem bazowym, pulpitem (KDE/GNOME) oraz aplikacjami; szczególnie chcemy usprawnić integrację z aplikacjami dodatkowymi (darmowymi lub płatnymi);
 • dotrzeć do nowych architektur i układów;
 • polepszyć nasze zrozumienie komputerów i urządzeń elektronicznych użytkowników.

Źródło: http://wikipedia.pl/ oraz http://mageia.org/pl/
Strona domowa systemu: http://www.mageia.org/pl
Forum na temat systemu (pytania związane z tym systemem można zadawać na forum Mandrivy FREE): http://mandriva.org.pl/forum.html)
Wiki na temat systemu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mageia


Logo systemu


Mandriva PowerPack

Info:
Opis systemu:

Mandriva Power Pack to komercyjna odmiana systemu Mandriva przeznaczona dla użytkowników osobistych. Można ją nabyć jedynie odpłatnie. Tak jak wersja Mandriva Free, tak i PowerPack mieści się na płycie DVD i ma taki sam instalator systemu. Zaletą tego systemu jest fakt, że jego autorzy umieścili w nim komercyjne oprogramowanie (Adobe Flash Player, Fluendo DVD Reader, Fluendo Codecs (bez AAC), Acrobat Reader, Skype, Opera, VMWare player), które nie mogło być dołączone do wersji Free automatycznie. Tę wersję Mandrivy możemy polecić tym, którzy chcą pominąć żmudny proces konfiguracji systemu Mandriva. Dzięki staraniom autorów w wersji PowerPack szybciej niż w wersji Free stosowanych jest wiele usprawnień oraz narzędzi konfiguracyjnych.

Strona domowa systemu: http://store.mandriva.com/product_info.php?cPath=149&products_id=499
Forum na temat systemu (można zadawać pytania na forum Mandrivy Free): http://mandriva.org.pl/forum.html
Wiki na temat systemu: b.d.
Gdzie nabyć (cena ok. 49 euro): http://store.mandriva.com/


Logo systemu


Xtreme OS

Info:
Opis systemu:

XtremeOS to nowoczesny i przyjazny system operacyjny z rodziny Linux. Jego zaletą jest prosta instalacja oraz intuicyjna obsługa. W skład systemu wchodzi bogaty pakiet aplikacji. Od przeglądarki internetowej, klienta poczty po zaawansowany pakiet biurowy. Dla systemu dostępne są serwery z dodatkowym oprogramowaniem, użytkownicy do dyspozycji mają tysiące programów.

XtremeOS to także system w pełni multimedialny, użytkownik znajdzie w nim wszystko co potrzebne jest do słuchania muzyki czy oglądania filmów. Dodatkowo bez problemu można w systemie zainstalować programy do edycji i tworzenia multimediów. Komputer z systemem XtremeOS można w łatwy sposób przekształcić w domowe studio dla grafika czy projektanta witryn www. Osoby chcące oderwać się od pracy mają w systemie do dyspozycji zestaw gier.

System XtremeOS doskonale nadaje się do surfowania w internecie, zarządzania pocztą internetową czy też do rozmów ze znajomymi. Nie musi przy tym martwić się o wirusy, trojany czy inne złośliwe oprogramowanie. Systemy z rodziny Linux są odporne na tego typu zagrożenia.

Dzięki zainstalowanemu w standardzie pakietowi biurowemu OpenOffice.org system XtremeOS doskonale nadaje się tworzenia i edycji dokumentów. Tworzenie prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych, baz danych czy wszelkiego rodzaju dokumentów tekstowych jest dziecinne proste. Pakiet OpenOffice jest także zgodny z dokumentami stworzonymi w programach Microsoft OfficeŸ.

XtremeOS to także programy, których próżno szukać w innych dystrybucjach Linuksa. Dla użytkowników przygotowana została aplikacja do tworzenia punktów przywracania systemu. Tej funkcjonalności od zawsze brakowało w systemach z rodziny Linuksa. XtremeOS wypełnia tę lukę. Graficzne narzędzie w łatwy i prosty sposób pozwala na przywrócenie poprzednio zapisanego stanu systemu.

Kolejny ułatwieniem jest narzędzie do udostępniania internetu. Wystarczą 2 kliknięcia, aby nasz system stał się bramą na świat dla innych komputerów w domowej sieci. Nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Od zawsze głównym założeniem systemu XtremeOS była jego łatwa obsługa. Teraz jest jeszcze łatwiej.

Źródło: http://xtreme-os.pl/index.php?page=aboutStrona domowa systemu: http://xtreme-os.pl/
Forum na temat systemu: https://club.xtreme-os.pl/forum/
Gdzie nabyć (cena ok. 100 zł): http://xtreme-os.pl/index.php?page=products


Logo systemu


Mandriva Enterprise Server

Info:
Opis systemu:

Mandriva Enterprise Server to komercyjna odmiana systemu Mandriva przeznaczona, zgodnie z nazwą, dla zastosowań serwerowych. System ten, w skrócie nazywany MDS, jest łatwym w obsłudze rozwiązaniem do zarządzania katalogiem LDAP. Pozwala firmom na zarządzanie pracownikami, klientami i partnerami handlowymi w przyjazny, szybki, bezpieczny i niezawodny sposób. MDS jest stworzony w oparciu o system zarządzania tożsamością, zarządzanie usługami katalogowymi, siecią oraz usługi zarządzania. System jest w pełni kompatybilny z systemami Windows, Linux (w tym Mandriva) oraz MAC OSX. Może on zastąpić kontroler domeny systemu Windows, a także zintegrowany z istniejącymi systemami, takimi jak Active Directory czy OpenLDAP. Dzięi bardzo profesjonalnemu podejściu system MDS zwiększa bezpieczeństwo w sposób dynamiczny. Elastyczność zarządzania prawami zapewnia bezpieczeństwo i w sposób szczegółowy pozwala orgranizować zadania administracyjne. Integracja Kerberos sprawia, ze staje się on potężnym i łatwym rozwiązaniem uwierzytelniania do użycia.

Strona domowa systemu: http://www.mandriva.com/en/linux/server/assets/
Sklep: https://store.mandriva.com/
Kontakt z producentem: http://www.mandriva.com/en/linux/server/resources/


Chcielibśmy zwrócić uwagę, przez opisywaną odmianą na naszej stronie jest dokładnie Mandriva Free - używamy cały czas ogólnej nazwy tego systemu, czyli Mandriva.

Uwaga!!!
Jeśli mimo przedstawionych charakteryzacji dystrybucji systemu Mandriva nadal jesteś niezdecydowany, to polecamy poradnik pt.: "Która edycja Mandrivy Linux jest dla Ciebie" w celu wybrania właściwej odmiany tego systemu.


Pozdrawiamy - redakcja :)
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Znajdź
O nas
Chcesz dowiedzieć się: Co to za strona? Kiedy, kto i jak ją tworzy? Jaki jest cel tworzenia tej strony?
Zapraszamy do działu
O NAS
Tłumacz/Translate
Podziel się tą stroną
Share
Witamy Użytkowniku


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lubię to!!
Jesteśmy na NK
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 1,271,037 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl